Dlaczego Hans Christian Andersen był tak znanym twórcą baśni?

Hans Christian Andersen to obok braci Grimm i Charlesa Perraulta jeden z najważniejszych twórców baśni w historii. Praktycznie każde dziecko na świecie kojarzy takie tytuły jak “Brzydkie Kaczątko” czy “Dziewczynę z Zapałkami”. Duński pisarz oprócz tego zajmował się jeszcze poezją. Dlaczego Andersen stał się tak sławny na całym świecie i jakie są jego największe dzieła?

Dlaczego Andersen zaczął pisać baśnie?

Hans Christian Andersen – Tania książka początkowo pisał jedynie literaturę dla dorosłych. Ważny w jego życiu był również teatr, gdzie pragnął pisać sztuki. Baśnie traktował jako uzupełnienie swojej pracy i były w jego życiu mniej ważne. Dopiero z czasem zaczął zauważać większe zainteresowanie swoimi dziełami dodatkowymi. Andersen uważał, że jego baśni nie są jedynie dla dzieci i wnioski, jakie można z nich wysnuć są wartościowe również dla dorosłych.

Pisarz zrobił dużą karierę w ojczystej Danii, żeby z czasem zostawać wydawanym na całym świecie. Pierwszy zbiór został wydany w Kopenhadze w 1835 roku i odniósł natychmiastowy sukces na krajowym rynku. Baśnie Andersena stały się ważną częścią kultury światowej, które dzieci i dorośli czytają do dzisiaj.

Jakie są najważniejsze dzieła pisarza?


Hans Christian Andersen znany jest przede wszystkim ze swoich zbiorów baśni. Co prawda do dzisiaj zachowało się wiele jego wierszy i opowiadań, ale są znacznie mniej popularne. Krytycy jednak dostrzegają ich wysoki poziom, żeby wspomnieć powieści “Impowizator” albo “Tylko Grajek”. Często zawierały one elementy autobiograficzne.

Najbardziej znane baśni to z kolei “Brzydkie Kaczątko”, “Dziewczynka z Zapałkami” i “Nowe Szaty Cesarza”. Pierwsze dwie znane są ze wzruszającej historii, w których mottem jest niepoddawanie się w trudnych sytuacjach. Są to historie, które starają się walczyć ze stereotypami i zachęcają dzieci do pomocy słabszym. “Nowe Szaty Cesarza” z kolei to pokaz humor Andersena, który parodiował zwyczaje szlachty oraz wiele zachowań społecznych. Baśni jest oczywiście znacznie więcej, gdzie wyróżnia się “Calineczka” albo “Świniopas”.