Hans Christian Andersen

Hans Christian Andersen był duńskim pisarzem i poetą, któremu sławę przyniosły liczne baśnie. Do dzisiaj pozostaje jednym z najbardziej znanych i cenionych twórców baśni. Jego dzieła zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt języków obcych i doczekały się licznych ekranizacji.

Dzieciństwo i młodość

Życie Andersena nie było usłane różami. Urodził się on w jednej z najbiedniejszych dzielnic Odense. Jego ojciec był szewcem, a matka praczką. Rodzina była uboga i żyła dość skromnie. Po śmierci ojca, który zginął w wyniku komplikacji zdrowotnych po wojnie, Hans podejmował się przeróżnych prac, aby wspomóc matkę. Od najmłodszych lat marzył o karierze artysty. Był zafascynowany teatrem i literaturą. Aby móc rozwijać się artystycznie, Hans zaczął pracować dla bogatych rodzin. Dawał w ich domach popisy tańca i śpiewu, starając się urzec ich swoim humorem i mając nadzieję, że wpłynie to pozytywnie na jego warsztat. Andersen próbował także swoich sił jako śpiewak i aktor. Próbował dostać się do Królewskiego Teatru w Kopenhadze, ale jego kandydatura została odrzucona. Pomimo wielu niepowodzeń Hans nie poddawał się i nadal próbował swoich sił jako artysta. Wtedy też zaczął pisać swoje pierwsze sztuki.

Twórczość Andersena

Początki związane z pisaniem nie były proste. Sztuki Andersena często odrzucano, gdyż zawierały one błędy ortograficzne bądź interpunkcyjne, jednak dostrzeżono talent artysty i jego żywą, niebanalną wyobraźnię. Baśniami zainteresował się dzięki swojej babce, która pracowała w przytułku dla chorych, a Hans często ją tam odwiedzał. Wiele wątków z babcinych opowieści Andersen umieścił w swoich późniejszych dziełach. Jego baśnie są ponadczasowe i można w nich znaleźć wiele wątków, z którymi każdy z nas spotyka się na co dzień. Andersen chciał, aby jego dzieła były pouczające nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych.

Dzieła Andersena

Andersen stworzył około 150 baśni o niezwykle zróżnicowanej tematyce, a także powieści i tomiki poezji. Do jego najważniejszych dzieł należą m.in.:

  • “Tylko Grajek”,
  • “Improwizator”,
  • “Brzydkie kaczątko”,
  • “Calineczka”,
  • “Królowa Śniegu”,
  • “Mała syrenka”.